سوئیس کشوری است در اروپای غربی که از همسایه شمالی آن آلمان، همسایه شرقی آنا اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است.

پایتخت سوئیس شهر برن است و دو شهر ژنو و زوریخ قطب‌های اقتصادی این کشور هستند. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و درآمد سرانه در این کشور برای هر نفر ۳۹٬۰۰۰ دلار است که از بالاترین‌ها در جهان است.

در سوئیس چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته می‌شوند.

سوئیس مقر بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی همچون صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی است. یکی از دو دفتر اروپایی سازمان ملل نیز در این کشور و در شهر ژنو قرار دارد.

تأسیس کشور سوئیس در تاریخ ۱ اوت ۱۲۹۱ میباشد و این روز در سوئیس تعطیل ملی است.

 

سوئیس به‌طور کلی به سه منطقه جغرافیایی تقسیم می‌شود : کوه‌های آلپ سوئیس، ناحیه فلات سوئیس و کوه‌های ژورا در ناحیه شمال‌غربی و حوالی مرز فرانسه.

سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست ولی در سال ۱۹۹۹ میلادی سوئیس با اتحادیه اروپا قرارداد بست عضو انجمن تجارت آزاد اروپا(EFTA) گردید. این قرارداد، داد و ستد بین کشورهای عضو اتحادیه با سوئیس آسان‌تر کرد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کشور بانکداری محسوب می‌شود. شرکت‌های بیمه نیز سهم زیادی در اقتصاد سوئیس دارند. دیگر بخش مهم اقتصادی صنعت توریسم است . ژنو و زوریخ جزو شهرهای گردشگرپذیرند. همچنین کوهستان‌های این کشور میزبان گردشگرانی هستند که برای ورزش‌های برفی به این کشور سفر می‌کنند.

زوریخ بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر کشور سوییس میباشد که در شمال مرکزی و در دامنهٔ کوه‌های آلپ قرار گرفته‌است. زوریخ، مهمترین قطب اقتصادی سوییس به شمار میرود که گاه از آن به عنوان پایتخت فرهنگی این کشور یاد می‌شود؛ حال آنکه پایتخت سیاسی سوییس، شهر برن است. زوریخ شهری با بهترین کیفیت زندگی در جهان شناخته می‌شود. در تاریخ ۲۸شهریور سال ۱۳۹۴ این شهر بعنوان گرانقیمت‌ترین شهر جهان شناخته شد.

جاذبه های گردشگری زوریخ

1.کلیسای بزرگ زوریخ

کلیسای زوریخ به سبک معماری رومانسک ساخته شده است. این کلیسا در ترویج مجدد مذهب پروتستان در اروپا بسیار تاثیر گذار بوده است.ساخت این کلیسا در سال ۱۱۰۰ میلادی شروع و در سال ۱۲۲۰ تمام شده است. برج های دو قلوی این کلیسا که در قرن پانزدهم میلادی ساخته شده اند از اصلی ترین نمادهای شهر زوریخ می باشند.

کلیسای فرامنستر

این کلیسای تاریخی در سال هشتصد و پنجاه و سه میلادی ساخته شده است. پنجره های این کلیسا توسط نقاش بنام اروپایی مارک شاگال منقوش شده اند.

٫موزه ی هنر

موزه ی هنر زوریخ از مهمترین موزه های قاره ی اروپاست. در این موزه مجموعه هایی هنری از دوزان قزون وسطی نگهداری می شوند. این موزه در سال ۱۹۱۰ میلادی ساخته شده است. آثاری از هنرمندان شهیر اروپایی نظیر ادوارد مونش ، ژاک لیشیتز و آلبرتو جیاکومتی در این موزه به معرض نمایش گذاشته شده اند.

موزه ی ملی

موزه ی ملی سوئیس که در شهر زوریخ قرار دارد از مهمترین موزه های جهان در زمینه ی تاریخچه ی فرهنگی اروپا و جهان است. ساختمان این موزه به سبک معماری قلعه های دوران رنسانس در کشور فرانسه ساخته شده است. این موزه دارای برج هایی زیبا ، پارکی میان دو رودخانه ی لیمات و سیل و حیاط هایی زیباست. این موزه از اصلی ترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری شهر زوریخ است.

خیابان بانو فشتراوس

این خیابان در مرکز شهر زوریخ قرار دارد. گران ترین و مجلل ترین مغازه ها و فروشگاه های زوریخ در این خیابان قرار دارند. خیابان بانو فشتراوس در سال ۲۰۱۰ میلادی سومین خیابان گران اروپا و پنجمین خیابان گران قیمت جهان شناخته شده است.

٫باغ جانور شناسی

باغ جانور شناسی شهر زوریخ در سال ۱۹۲۹میلادی ساخته شده است. در این باغ دو هزار و دویست نمونه از سیصد گونه ی جانوری نگهداری می شود. شیرهای هندی ، گربه های وحشی ، سمور دریایی و پانداها از حیواناتی هستند که در این محل نگهداری می شوند.

باغ گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی شهر زوریخ دارای بیش از پانزده هزار گونه ی گیاهی و درختی است و نزدیک به سه میلیون گیاه در آن پرورش داده می شود. بسیاری از گیاهان این باغ از جمله نادرترین گیاهان دنیاست که فقط در مناطقی خاص می رویند. این باغ زیر نظر دانشگاه زوریخ اداره می شود.

۸٫مرکز لوکور بوزیه

مرکز لوکور بوزیه یا موزه ی هایدی ، موزه ای از آثار معماری لوکور بوزیه ی سوئیسی می باشد. این موزه در سال ۱۹۶۰میلادی توسط هایدی در آخرین خانه ی طراحی شده توسط لوکوربوزیه بنا شده است. این بنا دارای سقفی شناور است و در ساحل دریاچه ی زوریخ واقع شده است.

۹٫باغ چینی زوریخ

باغ چینی شهر زوریخ ، هدیه ای از طرف شهر کانمینگ چین به شهر زوریخ است که برای قدردانی از همکاری علمی دانشمندان زوریخی در توسعه ی طرح تامین آب آشامیدنی و فاضلاب کانمینگ به این شهر اهدا شده است. این باغ مجموعه ای از سه درخت دوست در فرهنگ چینی است که زمستان را در کنار هم می گذرانند : سه درخت بامبو ، گیلاس و کاج. باغ دارای عمارتی زیبا و دریاچه ای در محوطه ی خود است که با دیواری کوتاه به سبک قلعه های تاریخی چین ، احاطه شده اند.

ژنو دومین شهر پرجمعیت کشور سوئیس (پس از زوریخ) میباشد. این شهر در ساحل دریاچه ژنو قرار دارد.

بدلیل وجود سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و اروپایی زیادی که در این شهر قرار دارد ژنو یک شهر بین‌المللی محسوب می‌شود و میزبان بیشترین تعداد نهادهای بین‌المللی در جهان می‌باشد.

در سالهای اخیر این شهر ، یکی از بهترین شهرهای جهان بر پایه کیفیت زندگی به شمار می رود.

ژنو به دلیل همجواری با دریاچه معتدل و قاره‌ای آب و هوای اقیانوسی و مرطوب دارد.

اقتصاد ژنو یک اقتصاد خدماتی است و بانکداری خصوصی از ارکان آن محسوب می‌شود. اخیراً به عنوان هشتمین شهر گران جهان شناخته می‌شود اما در سال ۲۰۰۹ به عنوان چهارمین شهر گران جهان شناخته شد. شرکت‌های بزرگ بسیاری نظیر کاترپیلار-اچ پی-ویتول و… در این شهر دفتر دارند و نمایشگاه اتومبیل ژنو از مهمترین نمایشگاه‌ها در جهان است. در سال ۲۰۱۱ رقم بیکاری در این شهر حدود۶/۳٪بوده است.

حمل و نقل ژنو از سیستم پیشرفته‌ای برخوردار است. حمل و نقل عمومی توسط اتوبوس، تاکسی و تراموا تأمین می‌شود سیستم ریلی این شهر توسط خود کشور سوئیس و فرانسه پشتیبانی می‌شود بنابراین از قطار پیشرفته TGV نیز بهره می‌برد و به شهرهای پاریس و مارسله و… نیز ارتباط دارد.

جاذبه ها

فواره جت دیو | Jet d'Eau

یکی از اصلی ترین نمادهای شهر ژنو، فواره ی بلند و مرتفع جت دیو میباشد. این فواره درون دریاچه ی لمان است و به سبب ارتفاع زیادش از تمام نقاط شهر دیده می شود. این فواره در سال ۱۹۵۱ ساخته شده و از دیدنی ترین جاذبه های توریستی شهر ویکی از ناب ترین سنبل های این شهر سوئیسی است. این فواره به عنوان بلند ترین فواره ی جهان محبوبیتی خاص بین گردشگران تور مسافرتی سوئیس دارد و هر روزه توسط گردشگران مورد بازدید قرار می گیرد. فواره های ژنو در سال ۱۸۸۶ در این منطقه احداث شد و هدف از ساخت ان کنترل فشار هیدرولیک آب در اعماق زمین بوده. اما طولی نکشید که این فواره به عنوان یکی از سنبل های شهر مورد توجه قرار گرفت. موتور فوق قدرتمند این فواره بیش از ۵۰۰ لیتر آب در ثانیه را به بیرون پمپاژ می کند ارتفاع این فواره به بیش از ۱۴۰ متر می رسد و منظره ای فوق العاده زیبا را در اختیار گردشگران قرار می دهد. امروزه اکثر تورهای مسافرتی در برنامه ژنو گردی خود سری به این فواره می زنند و آن به عنوان یکی از خاص ترین نقاط گردشگری در ژنو شناخته می شود.

دریاچه ژنو | Lake Geneva

این دریاچه به نام دریاچه ژنو شناخته می شود. از هر دو طرف این دریاچه مناظر دوست داشتنی و زیبایی به چشم میخورد. در پشت آن کوه های پوشیده از برف و در جلوی آن تاکستان های زیبایی قرار گرفته است و تاکستان معروف لاوکس که در سایت جهانی یونسکو ثبت شده هم در همین منطقه قرار دارد.

کلیسای سنت پیر | Cathedrale de St-Pierre

کلیسای سنت پیر از سبک های مختلفی چون گوتیک، رومانسک و نئو کلاسیک ساخته شده است. در کند و کاوهای اخیر در زیر این کلیسا آثاری مهم و با ارزش از زمان امپراتوری روم و رسیدن مسیحیت به این شهر در قرن یازدهم پیدا شده است. این کلیسا برجی به ارتفاع ۱۵۷ متر داشته و از جاذبه های مهم توریستی شهر ژنو به حساب میاید.

خیابان دو رون | Rue du Rhone

از خیابانهای اصلی خرید در شهر ژنو میباشد.

صندلی شکسته سازمان ملل | Broken Chair Sculpture

این صندلی به عنوان نمادی برای مخالفت با بمبهای جنگی بوده که در مقابل ساختمان سازمان ملل در شهر ژنو قرار گرفته و ظاهر صندلی به صورتی است که یکی از پایه های آن شکسته.میباشد