ایتالیا                                                                          

کشور ایتالیا یکی از کشورهای مهد تمدن در اروپا و جهان میباشد. ایتالیا در جنوب قاره اروپا و در شرق دریای مدیترانه واقع شده است. پایتخت این کشور رم میباشد. و از شهرهای مهم آن به غیر رم میتوان میلان، فلورانس، ونیز، پیزا را نام برد. این کشور از شبه‌ جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانه تشکیل شده‌است. امروزه ایتالیا کشوری توسعه ‌یافته به‌ شمار می‌آید.

حدود جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون و ششصد هزار نفر است و ۹۱٫۶ درصد مردم آن مسیحی هستند.

ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است. ایتالیا آب ‌و هوای معتدل فصلی دارد و آب‌ و هوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان‌های داخلی تفاوت زیادی دارد.

واتیکان و سان مارینو دو کشور مستقل بسیار کوچک هستند که درون خاک ایتالیا قرار دارند و یک تکه از خاک ایتالیا نیز بیرون از خاک اصلی این کشور و در سوئیس قرار دارد که کامپیونه دیتالیا نامیده می‌شود.

مهمترین شهر ایتالیا و پایتخت این کشور رم نام دارد. رم چه از لحاظ تاریخی و چه از نظر اقتصادی و نیز گردشگری نه تنها مهمترین شهر ایتالیا بلکه از نظر گردشگری یکی از شهرهای مهم در اروپا و جهان میباشد. شهر رم مملو از آثار باستانی و خرابه هایی است که شما را به گذشته های دور خواهد برد.

از لحاظ گردشگری شهر رم بیشتر به موزه ای میماند که شما با قدم زدن در این شهر حسی بمانند قدم زدن در موزه را خواهید داشت.

اگر قصد مسافرت به شهر رم را داشته باشید باید هدفتان لذت بردن از تاریخ و تمدن دنیا باشد و به قصد تفریحات امروزی شبیه پارک آبی، هتل لوکس و تفریحات آبی و ساحلی و یا شهر بازی و ..... نباشد.

تقریبا تمام نقاط دیدنی و گردشگری شهر رم را میتوان پیاده و بدون استفاده از وسیله نقلیه طی کرد، چه بسا گردش بصورت پیاده روی زمان بیشتری را نسبت به گردش با اتومبیل برای شما ذخیره کند.

رم، پایتخت ایتالیا، به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاهپاپ، در تمدن غرب بوده است.

ایتالیا با کشورهای زیر مرز مشترک دارد:

اتریش، فرانسه، واتیکان (که در داخل شهر رم پایتخت ایتالیا قرار دارد)، سان مارینو (در شمال ایتالیا و در دل ایالت امیلیا رومانیا قرار دارد)، اسلوونی، سوئیس

آب و هوای ایتالیا مدیترانه‌ای است. در شمال به دلیل وجود رشته‌کوه آلپ سرد، در جنوب خشک و در کل،کشوری تقریباً گرم است.

بلندترین نقطه آن کوه مونته بیانکو با ارتفاع ۴۸۰۸ متر از سطح دریا و کمترین ارتفاع آن دریای مدیترانه‌ است.

کشور ایتالیا از نظر جغرافیایی به ۲۰ ناحیه تقسیم می‌شود که ۵ ناحیه دارای نوعی خودمختاری در وضع قوانین محلی می‌باشند

.

جاذبه­ هایشهر رم:

 

1-کلوسئوم: آمفی تئاتر مشهور شهر رم که نماد این شهر نیز میباشد. این آمفی تئاتر بزرکترین آمفی تئاتری است که تا به حال ساخته شده و ظرفیت بین 50 تا 80 هزار بازدید کننده را داشته است. ساخت این بنا در سال 70 میلادی شروع شد و در سال 80 میلادی خاتمه یافت. بلیط کامل بازدید از آن 16 یورو میباشد که شامل مجموعه رم باستان نیز میباشد.

2-پانتئون: معبد پانتئون به عنوان یکی از شگفتیهای معماری و یکی از بزرگترین گنبدهای جهان میباشد. این معبد در حدود 125 میلادی ساخته شده و در قرن دوم بازسازی شده است.

3- انجمن رم (Roman Forum): خرابه های رم باستان یکی از جاذبه های این شهر میباشد که بلیط ورودی آن به همراه کلوسئوم میباشد.

4- آبنمای ترِوی: (Trevi Fountain): آبنامی ترِوی یکی از مشهورترین آبنماهای جهان است که در منطقه ترِوی در شهر رم قرار گرفته و بزرگترین آبشار سبک باروک در این شهر میباشد.

5-میدان Pizza Navona: این میدان تاریخی در قرن 1 میلادی ساخته شده و یکی از زیباترین مناطق شهر میباشد.

6-پله های اسپانیایی (Spanish Steps): مجموعه پله های زیبایی که به پله های عشاق نیز معروف است.

7-کلیسای سن پیتر (St. Peters Basilica): این کلیسا در شهر واتیکان و از بزرگترین کلیساهای جهان میباشد. این کلیسا معروفترین اثر معماری رنسانس میباشد.

 

فلورانس یکی از شهرهای تاریخی ایتالیا است

 

فلورانس از کانون‌های مالی و بازرگانی اروپای سده‌های میانه و از ثروتمندترین شهرهای دوران خود بوده و فلورانس را خاستگاه رنسانس ایتالیایی به شمار می آوردند و به آن لقب «آتن سده‌های میانه» داده‌اند.

انواع هنر به ‌ویژه هنر معماری و تندیسگری در شهر فلورانس جایگاه ویژه‌ای داشته و دارد به گونه ای که این شهر را به یکی از مهم‌ترین مراکز هنری اروپا تبدیل کرده‌است. فلورانس دارای بیش از چهل موزه و نگارخانهٔ هنری می‌باشد که مهم‌ترین آن‌ها گالری اوفیتزی و پالاتزو پیتی میباشد.

دیگر آثار تاریخی فلورانس به شرح زیر است:

  1. Palazzo Vecchio
  2. Loggia de,Lanzi دراین محل آثار هنری زیبای چلینی بنام Perseus دیده می‌شود
  3. دوئومو (Doumo) در آن جا واپسین مجسمه ای که میکل آنژ ساخت مشاهده می‌شود
  4. Palazzo Riccardi محل اقامت خانواده مدیچی
  5. کلیسای سَنتا کروچه به معنای (صلیب مقدس(، میکل آنژ و ماکیاولی در آن جا دفن شده‌اند

 

 

 

ونیز

 

وِنیز به ایتالیایی( Venezia) جزیره‌ ای است در شمال ایتالیا که در نزدیکی دریای آدریاتیک قرار دارد و از جزیره های کوچکی تشکیل شده که جزیره‌ها به وسیلهٔ کانال‌هایی از هم جدا شده‌اند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می‌گیرد.

شهر ونیز از شهرهای توریستی مهم جهان است و سالانه میلیون‌ها گردشگر به این شهر می‌روند.

شهر ونیز به خاطر تعدد آثار تاریخی و هنری و معماری و نیز شکل عجیبش در لیست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته که همین امر موجب شده سالانه میلیونها نفر (بیست میلیون به طور تخمینی) از سر تا سر جهان برای دیدن این شهر زیبا به ایتالیا سفر کنند.

ونیز شهر جشنواره‌ها و کارناوال‌ها نیز هست. جشنوارهٔ فیلم ونیز در اواخر اگوست، یکی از اتفاقات مهم دنیای فیلم و هنر میباشد. همچنین کارناوال مشهور ونیز که در ماه فوریه در تمام شهر برپاست، از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کارناوال‌های جهان است که به کارناوال ماسک‌ها نیز مشهور است.

ماسک‌ها و کریستال‌های ونیزی شهرت فراوان دارند و طرز ساخت‌شان دیدنی‌است. این کریستال‌ها را هنوز با روش سنتی در جزیره‌های اطراف ونیز )مورانو و بورانو) می‌سازند؛ ظریف و خارق‌العاده با قیمت‌های بالا.

ونیز دارای آب و هوای مدیترانه‌ای می‌باشد که زمستان‌ها به طور متوسط به حداقل ۳درجه بالای صفر می‌رسد و در تابستان‌ها متوسط دمای هوا ۲۴درجه بالای صفر. رطوبت هوا نیز بالا می‌باشد.

ونیز، به شهر عابرین پیاده مشهور است و تنها شهری در جهان است که در آن ماشین تردد نمی‌کند و بهترین راه برای گشتن آن قدم زدن می‌باشد. جزیره اصلی و مرکزی ونیز که ریالتین نام دارد را می‌شود به راحتی در یک ساعت پیاده‌روی تماشا کرد.

برخی از جاذبه‌های دیگر شهر ونیز عبارت اند از:

میدان سنت مارک (St. Mark’s Square)

یکی از معروف ترین میدان ها در جهان که توسط ساختمان های تاریخی با شکوهی احاطه شده میدان پیاتزا دی سان مارکو (Piazza di San Marco) می باشد که این میدان دوره قدرت و ثروت امپراتوری ونیزی را به نمایش می گذارد . میدان سن مارکو محل دفن مرقس یکی از حواریون عیسی مسیحاست که به سن مارکو مشهور است.

پل افسوس ها (Bridge of Sighs)

یکی از معروف ترین مناظر در ونیز که بر روی ریو دی پالاتزو (رودخانه قصر) قرار گرفته است پل افسوس ها است .این پل مسقف افسانه ای قصر دوج ها (Doges) را به سلول های زندان متصل می کند.

گراند کانال (Grand Canal)

گراند کانال راهرو آبی اصلی حمل و نقل در ونیز می باشد که زمانی ” زیبا ترین خیابان در جهان ” نامیده می شد. این کانال در داخل شهر جریان دارد و توسط ساختمان های با شکوه احاطه شده است .

کلیسای سنت مارک (St. Mark’s Basilica)

معروف ترین کلیسا در ونیز که ثروت و قدرت جمهوری ونیزی را به نمایش گذاشته است کلیسای دی سان مارکو می باشد .

کاخ دوج ها (Doge’s Palace)

محل حکومت دوج ها و دولت ونیز بر جمهوری ونیزی کاخ دوج ها است که به سبک گوتیک ونیزی ساخته شده و زمانی مرکز قدرت در ونیز بود

پل ریالتو (Rialto Bridge)

در گذشته اولین و تنها پل بر روی گراند کانال بوده که در قرن ۱۶ساخته شده است، که مناطق سان مارکو و سان پولو را به هم متصل می کرد.

گوندولا (Gondola)

یکی از بزرگترین جاذبه های شهر ونیز قایق هایی به نام گوندولا می باشد که بسیاری از گردشگران بوسیله آنها در گرند کانال و یا کانال های دیگر جابجا می شوند.

برج کلیسا سنت مارک (St. Mark’s Campanile)

مناره کلیسای سنت مارک بلندترین برج ناقوس ونیز می باشد و در سال ۱۹۰۲سقوط کرد اما ده سال بعد مجدداً بازسازی شد.

سانتا ماریا دلا سالوت (Santa Maria della Salute)

یکی از نمادین ترین ساختمان های ونیز سانتا ماریا دلا سالوت می باشد که بعد از نجات شهر از طاعون در قرن هفدهم به افتخار مریم مقدس ساخته شد.

آرسنال (Arsenale)

بزرگترین کارخانه کشتی سازی جهان در گذشته آرسنال ونیز بود که قدرت دریایی ونیز مدیون آن می باشد. ورودی این مجتمع، یک دروازه قرن پانزدهمی تزئین شده است.

ریوا دلی اسکیاوونه (Riva Degli Schiavone)

پر جنب و جوش ترین و توریستی ترین تفرجگاه اسکله ای ونیز که از کاخ دوج ها شروع و به آرسنال ختم می شود ریوا دلی اسکیاوونه می باشد .

زاتره (Zattere)

یک تفرجگاه اسکله ای طولانی میباشد که در دُرسودورو (DORSODURO)قرار دارد و معمولاً خلوت تر از سان پولو و سان مارکو می باشد