می خواهیم شما را با یک سایت مفید اینترنتی آشنا کنیم . سایتی به نام پاسپورت ایندکس . این سایت شما را با ویژگی های پاسپورت های کشورها آشنا می کند ؛ اینکه مثلاً این پاسپورت می تواند صاحب خود را بدون ویزا به کدام کشورها ببرد . علاوه بر این ، این سایت نشان می دهد که پاسپورت کشورها می توانند بدون ویزا به چه کشورهایی سفر کنند و در طرف مقابل ، کدام پاسپورت ها را بدون ویزا میزبانی می کنند . همچنین رتبه بندی پاسپورت ها در مقایسه با یکدیگر را نشان می دهد و بعضی جزئیات مانند مقایسه های منطق های میان چند کشور هم قابل استخراج است .
وب سایت پاسپورت ایندکس ( با ترجمه فارسی فهرست گذرنامه ) ، تصویر پاسپورت تمام کشورها را آورده است و شما می توانید با کلیک کردن روی هر پاسپورت ، اطلاعات آن را رویت نمایید .
Passport index امکان جستجوی نام کشورها را دارد و تصویر پرچم هر کشور را در لیست جستجوی خود نمایش می دهد . 
شما در این سایت با چهار دسته بندی کلی رو به رو میشوید و می توانید گذرنامه ها را بر اساس کشور ، محدوده جغرافیایی ( مثلاً خاورمیانه ) ، رنگ و موقعیت جغرافیایی ( از روی نقشه جهان ) فیلتر کنید و به بررسی دسته بندی خاص بپردازید . 
این سایت چهار رنگ جلد پاسپورت ها را در لیست تفکیک خود آورده است . اما فیلترهای دیگری مانند قاره و اقامت بر اساس سرمایه گذاری را هم برای کاربران در دسترس گزارده است .
در سایت پاسپورت ایندکس شما می توانید به جستجوی پاسپورت ها ، رتبه پاسپورت ها ، مقایسه پاسپورت ها و موارد دیگر بپردازید .
وب سایت پاسپورت ایندکس از طریق کلیک بر روی این آدرس قابل دسترسی است :  www.passportindex.org